У Новий рік із традиційними пряниками, колядками, щедрівками та ялинкою, прикрашеною народними іграшками – солом’яними павуками, зірками, янголами та кониками. Передноворічним традиціям предків киян навчають у музеї Гончара. Найпопулярніші – майстер-класи із соломоплетіння.
Для Юрія це перше знайомство з соломою. Каже, на майстер-клас його привела дружина. Чоловікові плести подобається, – мовляв, це, як повернення у дитинство. Тепер обирає місце на ялинці – куди повісить своїх павуків.
Юрій Рижов, учень майстер-класу соломоплетіння: “То, что получилось здесь передо мной. Вроде, на что-то похоже. Не скажу, что сложно. Интересно”.
Викладачка Раїса Павленко розповідає – солома здавна популярний матеріал. Її додавали до глини, зводячи будинки. З неї робили і посуд, і взуття. Для соломоплетіння найбільше підходять колоски жита, пшениці та вівса.
Раїса Павленко, викладачка майстер-класу соломоплетіння: “Солому обов’язково для плетіння треба вчасно зібрати. Якщо ви вчасно не зберете, то вона, от як у мене солома трошечки побула на дощі. Вона ламається, крихка стала. І з неї нічого не зробити. Хоча бачите, які колосочки гарні. І стебло, воно наче не темне і недозрівше, але все”.
Плести із соломи може навчитись і дитина. Головне – практика. Щоб зробити янгола, потрібно години зо три, на коника піде година. Головне – підготувати матеріал. Усі соломинки мають бути однакової довжини, не надто тонкими, і не затовстими.
Раїса Павленко, викладачка майстер-класу соломоплетіння: “Сплести можна і за 1,5, за 2 години. Але заготовити матеріал – на це іде 70% часу”.
На майстер-класі насамперед вчать робити павуків та зірки. По-перше – це найпростіше. А по-друге, – це традиційні українські різдвяні прикраси.
Ніна Рудюк, учениця майстер-класу соломоплетіння: “Есть легенда, что когда Исуса хотели убить, он в пещере был. И паук закрыл вход паутиной. И поэтому он считается священным существом”.
А тим, хто хоче сповна відчути український святковий дух, на майстер-класі пропонують узагалі відмовитися від ялинки. Просто прикрасити оселю дідухом.
Текст – Ксенія Герасимова, Новий канал